Není žádným tajemstvím, že doma se o naše okna, či spíše jejich čistotu, staráme sami. Obvykle dvakrát ročně vezmeme čistidlo, leštěnku a hadr a pustíme se do práce. Je samozřejmě fakt, že většina z nás doma zas až tolik oken nemá, a to platí i v případě rodinných domů.

Jiné je to však v případě nejrůznějších firem a podniků. Zvláště ty větší obývají celé velké budovy, a to už je nějakého uklízení. A vzhledem k tomu, že to lze těžko požadovat po zaměstnancích, není divu, že si na tuto práci najímají specializované firmy.

okna1

Zde však nastupuje otázka: jaká bude za mytí oken cena Úklid na míru? Odpověď na tuto otázku není jednoduchá. Částka se totiž různí podle toho, jak velká je celková plocha oken a také podle jejich typu a stavu. Zvláště v historických budovách v centru měst mají totiž mnohdy atypické tvary, které jejich čištění poněkud komplikují. A asi také není třeba říkat, že čím je daný prostor špinavější, tím více je s ním práce.

Ovšem jak přesně se cena stanovuje? Je jasné, že základem je spočítání všech vynaložených nákladů. Do nich patří v první řadě mzdy zaměstnancům. Ty záleží na tom, zda mají hodinovou či výkonovou mzdu. V tomto oboru je však hodinová častější. Je to pochopitelné, neboť okna mohou mít různé rozměry.

okna2

Dále zde máme čisticí prostředky a jiné vybavení, které je k výkonu této práce potřeba. A pokud jde o velké budovy, pak jeho spotřeba není malá, ač firmy samozřejmě nabádají své zaměstnance, aby s těmito prostředky šetřili. I ony se však započítávají do celkové ceny výkonu.

Pokud jde o výškové budovy, pak zde je nutné připočítat také zabezpečení zaměstnanců a případně i jejich příplatek za rizikovou práci. Koneckonců ne každý zvládne viset třeba patnáct, dvacet či ještě více metrů nad zemí.

A v neposlední řadě firma také potřebuje zisk. Už víte, proč jsou ceny takové, jaké jsou?