Rovnátka jsou často vnímána jako něco, za co by se měl člověk stydět. Je to právě naopak. Za rovnátka by se člověk opravdu neměl stydět, naopak, měl by být pyšný, že pro o sebe a pro svůj chrup dělá co nejvíce. Rovnátka navíc nejsou pouze výsadou dětí, často se s nimi potkáme i u dospělých každého věku. Rovnátka slouží k narovnání, napravení či usměrnění růstu zubů a dávají se na zuby jak horní, tak i spodní. Rozlišujeme tři druhy rovnátek.
- Fixní- fixní rovnátka jsou rovnátka, která jsou na zubech přidělána nepřetržitě, po celou dobu léčby. Fixní rovnátka mohou být zavedena dvěma způsoby, z vnitřní strany zubu či z té vnější. Častěji se potkáváme s druhým typem připevněným z tvářové strany, ty jsou však velice nápadné. Pokud chcete mít rovnátka nenápadná, pak volte spíše aplikaci ze strany jazykové. Ta je sice náročnější při aplikaci ale ve výsledku jde vidět opravdu minimálně.
- Snímací – snímací rovnátka jdou z dutiny ústní jednoduše vyndat, často se používají pro smíšený a dočasný chrup, pro menší vady a anomálie. Často se nosí pouze přes noc a není nutné je nosit ve škole či v práci. Nejsou však natolik účinná.
- Foliová – nejnovější typ rovnátek na trhu je vyroben z měkké plastové folie přímo na míru dle otisku čelisti. Tyto rovnátka nejsou ještě tolik známá a nedělají je všude, avšak pokud máte nosit rovnátka a necítíte se na klasická, určitě si o nich něco zjistěte.
A jaká rovnátka jsou nejlepší? Fixní rovnátka mají nejlepší výsledky, ale kladou velké nároky na hygienu, protože se více usazuje zubní plak. Snímací rovnátka si zase můžete kdykoli vyndat, nemusíte je nosit, ale zase jsou o dost levnější, než rovnátka fixní. Foliová rovnátka jsou vlastně stejná jako fixní, liší se pouze v materiálu. Pokud máte nosit rovnátka, pak se určitě informujte u specialistů na ortodoncii, kteří vám opravdu pomohou. Třeba rovnátka Petrortho vás nikdy nezklamou a jejich specialisté na ortodoncii vždy udělají skvělou práci.