Papája obecná pochází ze Střední Ameriky, zejména z vlhkých tropických pásem v této oblasti. Plody papáji obsahují účinné látky, jako jsou:
· vitamíny, zejména A, C
· draslík
· kyselina listová
· karotenoidy
· papain, enzym, který rozkládá bílkoviny
Tento enzym papain působí kladně na trávící soustavu, protože rozkládá bílkoviny. Zároveň zmírňuje různé problémy s trávením, jako je například nadýmání, nebo zácpy. Mimoto je také třeba zmínit, že má enzym papain protizánětlivé účinky. Papain má navíc pozitivní vliv na pokožku, kterou dokonale vyživuje. Z tohoto důvodu se papája přidává do některých kosmetických výrobků. Z plodu papáji si také můžeme připravit pleťovou masku. Protože papája napomáhá k:
· Odstraňování skvrn, jizev, vrásek a mrtvých buněk na pokožce.
· Pokožka vypadá svěže odpočatě.
Papája je dále důležitá pro lidské zdraví, neboť má rovněž:
· antioxidační účinky
· neutralizuje nadbytek volných radikálů
· zpomaluje proces stárnutí
· může bránit rozvoji Alzheimerovy choroby
· posiluje imunitu organismu
· zvyšuje vitalitu
· pozitivní působí na srdce a krevní oběh
· zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu
· jako prevence proti infarktu, anebo mrtvici
· protirakovinné účinky
· chrání sliznice
Vaříme s papájou
Plody papáji lze konzumovat syrové, například nakrájené na plátky a vychlazenou jako meloun. Papáju je také možné použít jako surovinu k přípravě:
· ovocných nápojů
· salátů
· džemů
· dezertů
· kompotů
Navíc je možné konzumovat i semínka papáji, která jsou zrovna tak velice zdravá, mají ale trochu pálivou chuť. Z tohoto důvodu také někdy nahrazují pepř.
Zdravá snídaně s papájou
Müsli podle naší chuti smícháme se dvěma lžícemi sušené papáji, manga a kokosových lupínků, jednou lžící rozinek a zalijete přibližně půl litrem jakéhokoliv mléka. Necháme vychladit. Nakonec nakrájíme na kostičky čerstvou papáju, smícháte ji s připravenou směsí a přidáme čtyři lžíce medu.